Halil İbrahim EREN Yazdır
Özer Koçmuş tarafından yazıldı   
Salı, 23 Aralık 2008 10:19
           20.01.1956 Tekirdağ doğumlu Evli 1 Çocuk babası Türk futbolunun unutulmazları arasında giren milli futbolcumuz H. İbrahim Eren futbol hayatına Tekirdağ'ın en eski spor kulüplerinden olan ve birçok yıldız futbolcuyu bünyesinden çıkaran Yılmazspor'da başladı. 1972-1973 sezonunda Yılmazspor forması altında Tekirdağ amatör liginde bir yıl futbol oynadıktan sonra 1973-1974 sezonunda Tekirdağspor'da amatör olarak bir yıl futbol oynadı. Tekirdağspor'da oynadığı sürede birçok takımın dikkatini çekmiş olup yapılan transfer tekliflerini değerlendirme aşamasında iken Bandırmaspor'da oynayan ağabeyi Rüştü Eren'in de aracılığı ile Bandırmaspor'a amatör olarak transfer olmuştur. Tekirdağspor ve Bandırmaspor'da amatör olarak futbol oynayan H.İbrahim Eren 1976-1977 sezonunda profesyonel olarak iyi de bir transfer ücreti ile birinci ligin iyi futbol oynayan takımlarından Boluspor'a transfer oldu. 1980-1981 sezonu sonuna kadar Boluspor'da kariyerinin zirvesine doğru ciddi adımlar atan H. İbrahim Eren üç büyüklerin transfer listelerinin ilk sıralarında idi. 1981 yılında dönemin en pahalı futbolcu transferini gerçekleştiren H. İbrahim Eren'in tercihi Ankaragücü oldu. 1981-1982 sezonundan başlayan ve 1985-1986 sezonunun sonunda noktalanan Ankaragücü'ndeki başarılı ve yıldız sporcunun gösterdiği performans kendisini milli takımın vazgeçilmez futbolcuları arasına taşıdı. Bu süreçte Ankaragücü taraftarları kendisine şiirler, besteler yaptılar. Ankara'da toplam 10 bin özel tarafları bulunan H. İbrahim için bestelenen bestelerden biri:
 “Kalemizde panter Adil var Geri dörtlü çelikten duvar Orta saha hepsi canavar İleride Halil İbo var.”
           Binlerce Ankaragücü taraftarları bu dizeleri topluca her maçta söylüyorlar sporcularını motive ediyorlar idi. Halil İbrahim Eren 1985-1986 sezonunda Gençlerbirliği'ne transfer oldu. Gençlerbirliği'nde kaptanlık pazubandını uzun süre başarı ile taşıdı. Halil İbrahim Eren daha sonra Sakaryaspor, Samsunspor formalarını giydikten sonra Kayserispor'a transfer olup burada antrenör futbolcu olarak oynayan H. İbrahim Eren 1990 yılında jübile ile futbol hayatının saha içindeki futbolculuk yaşamını noktaladı. Futbol oynadığı dönem içinde genç, ümit ve milli takımda oynayan Halil İbrahim Eren, statü gereği katıldığı kurs sonunda teknik direktörlük diplomasını alıyor. Sırası ile Ankaragücü yardımcı antrenörlüğü daha sonra Aydınspor antrenörlüğü yapıyor. Burada başarılı bir sezon geçirildi ve Aydınspor klasman grubundan playofa çıktı.Daha sonra Gölcükgücü'nü çalıştıran Halil İbrahim Eren, Ankaragücü'nde 2 yıl menejerlik görevinde bulundu. Daha sonra 6 yıl alt yapı çalışmalarında çok sayıda genç sporcunun yetişmesinde yardımcı oldu. Daha sonra 1 yıl Ankara'da, 1 yıl da İzmit Büyük Şehir Belediye takımlarını şampiyon yapan Halil İbrahim Eren futbolculuktaki başarısın teknik direktörlüğüne de taşıdı. Tekirdağ'da usta Hüseyin Eren'in 4 futbolcu olan çocuklarının 3.'sü olan Halil İbrahim Eren'in büyük ağabeyi Hüsnü Eren Tekirdağ amatör küme maçlarının en iyilerinden iri iken geçirdiği sakatlık sonucu futbol yaşamı sınırlı kaldı.
              Rüştü Eren ve Halil İbrahim Eren'in futboldaki yükselmelerine en önemli desteği veren payı veren kişidir. Rüştü Eren bu dörtlünün ikinci olanı ve Tekirdağ'dan çıkan ikinci milli futbolcu olarak birçok kulüpte futbol oynadı. Erenlerin en küçüğü olan Hasan Eren ağabeylerinden daha güzel çalım atanı kıvrak hareketleri ile izleyenleri adeta büyülüyor idi. Amatör kümede yıllarca futbol oynadı. Eren kardeşlerin en zirveye çıkanı Halil İbrahim olmuştur. Halil İbrahim genç ümit amatör ve A milli takım formalarını giydi. 18 yıl sahalarda top koşturdu. 120 Süper lig maçında oynadı. 159 gol attı. Ümit Milli takımda ve Gençlerbirliği'nde takım kaptanlığı yaptı. Hiç unutamadıkları: •  Boluspor'un küme düştüğü yılı •  Gençlerbirliği-Galatasaray arasında oynanan Cumhurbaşkanlığı kupası maçını kaybetmeleri. 104. dakikadaki kaçırdığı golün kaçış şeklini halen unutamıyor. •  Gençlerbirliği'nde kazandıkları Türkiye kupası maçı •  Boluspor'un 1.lige çıkışı •  Milli takımda hiç gol atamaması •  İlk kez Milli takımda yedek olarak kulübede oturdu. İstanbul'da oynanan Türkiye-Bulgaristan A milli maçına kadar hiç yedek kalmayan Halil İbrahim Eren o gün ilk kez yedek kaldı. Süper ligde 3 yıl arka arkaya gol krallığında ikinci oldu. Bora, Selçuk ve Özer gol kralı oldular. Eren ipi hep son anda göğüsleyemedi. 1.68 boyunda, 68 kilo ağırlığında olan Halil İbrahim Eren'in unutamadığı ilginç iki anısını şöyle anlatıyor: İstanbul'da Galatasaray- Boluspor maçı o gün çok güzel bir maç oldu. Çilli Mehmet o gün bize 3 gol attı. Durum (1-1) iken santradan aldığım topu soldan giden Selehattin'in önüne uzun bir top attım ve koşmaya başladım. Galatasaray ceza sahası yayı üzerine geldiğimde Selahattin topu ortaladı topa öyle bir vurmuşum ki kaleci Eser yerinden kıpırdayamadı bizim attığımız ikinci gol oldu özelliği bu golü ayakla değil kafa ile atmış olmam idi. Kaleci Eser'e ceza sahası dışından kafa ile atılan ilginç gol.
İkinci ilginç anı:
           Ankaragücü'nde iken Mersin İdman Yurdu ile oynadığımız maçta 2. yarı dakika 65 oyundan çıkıp yerime takım arkadaşımı bıraktım. Tünelden soyunma odasına doğru gidiyorum. Arkamda krampon sesleri. Dönüp arkama baktım ve beni 65 dakika dakika marke eden genç oyuncu arkamda. Hayırdır kardeşim nereye böyle diye sorduğumda oyuncunun cevabı şu oldu:
          Abi hocam maçtan önce bana dedi ki “Halil İbrahim nereye sende oraya” sakın onu bırakma dedi. Onun için sen nereye ben de oraya gidiyorum. Seni hiç bırakmayacağım dedi. Neyse oyuncuyu ikna ettim sahaya yolladım. Sonradan öğrendim ki o oyuncu izinsiz sahayı terk edip geri geldiği için sarı kart görmüş. Dünya Merkez Bankaları arasında oynanan Dünya Şampiyonasına ülkemiz Merkez Bankası futbol takımını antrenör olarak hazırladım ve takımımız 1. yılında Dünya Şampiyonu oldu diyen Halil İbrahim Eren Tekirdağspor ile ilgili şu yorumu yaptı yıllar önce Tekirdağ'dan amatör olarak ayrıldım. Yine amatör ruhla Tekirdağ'a döndüm fakat o güzelim Tekirdağspor bugün amatör kümede? Çalışan oyuncunun şansa ihtiyacı yoktur. Şans onun için bir kabustur diyen Eren. Gençlere şunu tavsiye ediyor. Futbol topuna ihanet etmeyiniz. Kimi kızdırırsanız kızdırınız topu kızdırmayınız. Neden mi derseniz. 15 Maçta 14 gol atmışım ilk yarı açık ara gol krallığında öndesiniz. O güzelim top gelir seni adeta arar bulur gol olur. Ayağının ucuna takılır gider gol olur. Saçlarına takılır gider gol olur. Fakat ona ihanet ettiğin zaman aklın topun dışında olursa, ona gereken önemi vermez, çalışmaz isen, kafan başka yerlerde gezmeye başlar ise top senden kaçar boş kaleye yuvarlarsın gider çizginin üzerinde durur kaleye girmez. Sen aklınca ona ne kadar koşarsan koş o kaçar. Yakalaman çok zor olur. Sonra bir bakarsın 14 maçta o gol onun için futbol topuna hiçbir sporcunun ihanet etmeye hakkı yoktur. Yeni nesilde pırıl pırıl gençler var. Yalan konuşmayınız. Çok çalışınız. Dürüst olunuz. Her şeyi antrenörülerden beklemeyiniz. Problem çözmeyi öğreniniz. Hocalarınızın verdiği dersleri çok iyi takip ediniz. Saygı da kusur etmeyin. Şan sizin için önemli olabilir. İhtiyacınızda var, kişiliğiniz var, yeteneğiniz var canla başla çalışıyorsunuz. Çalışmaya devam ediniz. Sabırlı olunuz. Bir gün muhakkak bir yere geleceksiniz. Formanızı seviniz kulübünüzü seviniz başaracaksınız. Bazıları ise çalışmadan bir yere gelmek istiyor.
         Zirveye çıkmak istiyor. Zirve zordur. Çalışmadan olmaz. Emeklemeden dünyada kaç kişi koşmaya başlamıştır. Hiç. Birde, bir noktaya geldiniz zaman ekip olayına inanınız. Bir takımın başarısı ekip olayı ile gerçekleşir. Bu ekip saha içinde futbolcular, saha kenarında idari kadro, sağlık, kondisyonerler vs.s onun dışında ise idari kadro ve Başkan. Bu ekip istenilen özellikleri yerine getirdimi başarı gelir. Ekip halkalarından biri koptumu başarı yıllarca gelmez.